Mi a jóga?
![]() |
Tar |
kérték fel előadást tartani egy buddhista közösségnek. Könyvet kérve a témához, gondoltam lejegyzem a saját szavaimmal, amit természetesen a mesterektől tanultam. Másnak is hasznos lehet, mivel buddhisták kérték az előadást, így a buddhisták magyar megvilágosodottjának szavaival kezdem írásomat. „Keressetek, kutassatok, mert az egész világ egyetlen nemzete sem talál annyi kincset kultúrájának gyarapítására, mint a magyar társadalom az ősi indiai kultúra tárházában.” Kőrösi Csoma Sándort a buddhisták bodhisatvának (buddhista szent, megvilágosodott) nyilvánították Japánban. Nagy tisztelet övezi Ázsiában. (A magyarországi Tar község határában felépült Buddhista
templom és emlékparkban, amit a Dalai láma avatott fel 1992-ben, méltó módon megemlékeznek róla.)
A jóga a védikus kultúrában gyökeredzik. Az 5000 éves Ayurvéda (élet= Ayu, Veda=tudás, szó szerint fordítva) is alkalmazza a jógát az elcsendesülés útját, ami a meditációhoz vezet az egészségmegőrzés részeként és az élet céljának eléréséhez vezető útként. A védikus kultúra alapja sok gyógyászati rendszernek (pl.kínai gyógyászat), vallásnak (pl. buddhizmus).
Patanjali jóga szútrái, ami elfogadottan a jóga első írásos emléke, egyértelműen leírja mi a jóga: "jogah cittavrtti nirodhah" A jóga az elme folyamatok megállítása.
![]() |
Kőrösi emlékház |
A védikus irodalomban, Bhagavad gítában is olvashatunk részletesen a jógáról Krisna és Arzsduna párbeszédében, a megvilágosodott mesterek is mind megfogalmazták a jóga lényegét.
Swami Sivananda a XX. század nagy jógija volt az első, aki négy nagy ágra osztotta a jógát és azt tanította, hogy mindenki lépjen rá a számára testhez álló útra, de a többit se hanyagolja el. Ezt a tanítást a védákból származtatja, de érthetően a hétköznapi embereknek is befogadhatóan magyarázza el, mint minden tanítását. Ezért szeretem Sivanandát.
Íme a négy út:
A rádzsa jóga (királyi) a meditáció útja, erre a hatha jógával készülünk fel. A Hatha jóga pradípika (a hatha jóga lámpása) című mű részletesen leírja ennek az útját. A jóga fajták sokfélesége (dinamikus flow, hot,yin jóga stb.) mind hatha jóga.
A meditáció útját a fent említett Patanjali jóga szútrák 8 ágban írják le:
1.jama (hogy viszonyuljunk a külvilághoz): nem ártás, igazmondás, 5 érzékszerv feletti uralom, nem lopás, tartózkodás a felhalmozástól
2.nijama (egyéni viselkedés szabályai): tisztaság, elégedettség, önmegtartóztatás (verbális, testi, mentális), önképzés, önátadás
3. ászana (testgyakorlatok) 4. pranajama (légzés szabályozás)
5.pratjahara (érzékek visszavonása pl. relaxáció) 6.dharana(koncentráció)
7. dhjana (meditáció) 8. szamadhi (egységbe kerülés)
A karma jóga és a bhakti jóga együtt a jóga 90 százaléka. Amilyen önzetlen a hozzáállásunk a tetteinkben az életben (70%), amilyen odaadóak vagyunk (20%) olyan az életünk. A karma jóga az önzetlen cselekedetek útja, a bhakti az odaadás, a szeretet útja. A mantra meditációval lelki tartalmat adunk meditációnknak és ez múlandó személyiségünket megtisztítja annyira (ez egy 9 lépcsős folyamat, ami a mantrával kezdődik), hogy egy elégedett, elfogadó, békés emberré váljunk, így könnyebb lesz egységbe kerülni. Ez a jóga legmagasabb rendű ága, mert ha ezt gyakoroljuk a többit felülírjuk.
Az élet a gyakorló tér, ott zajlik a jóga.
Elmélet, gyakorlat és tapasztalás. Ez a jóga.
Mit ad nekem a jóga? Minden nehéz helyzetben megnyugvást. Azt a békét és életörömöt aminek nincs oka. Végső megértést, filozófiát: Tat Tvam Asi= Te az vagy (Csandoghja- upanisad). Minden múlandó ezért az nem lehetek. Az vagyok (soham) ami örök. Egy örök, a Lélek= Univerzális Erő.
Ezt fogalmazza meg Krisna és Szent Teréz is.
Az Úr Kṛṣṇa ezt mondja: „Te vagy maga a Legfelsőbb Brahman, az Istenség Személyisége”
"Istennek nincsen más teste a Földön, csak a Tied."
- Avilai Szent Teréz
![]() |
A Kőrösi emlékműnél a Pilisben. |
A jóga mindenkié. A jóga egyetemes. Megmutatja az Istenhez vezető utat. A jóga nem vallás, de elősegíti a minden vallásban meglévő alapvető spirituális igazságok gyakorlását. Jóginak lenni annyi, mint Istenben élni, és békében lenni embertársainkkal. A jóga egyesülés Istennel.
Swami Sivananda
Megjegyzések
Megjegyzés küldése