Jógaház- avató

 




Pont 10 éve, hogy belekezdtünk a Csicserkó Jógaház létrehozásába. Igazából nem siettünk, így inkább élveztük a felújítás minden pillanatát, éltük a megszokott életünket, dolgoztunk, utaztunk és amikor adódott egy kis szabadidő, amikor a szakemberek is éppen ráértek akkor haladtunk. Volt amikor egyáltalán nem haladtunk és vártuk a megfelelő pillanatot, semmit sem erőltettünk.







A berendezés is a meglévő családi bútorokból indult ki és kiegészítettük olyan új textíliákkal, hogy jól nézzen ki. A teázáshoz a családban sohasem használt porceláncsészéket gyűjtöttük össze és mindent hasznosítottunk amit csak tudtunk. A jógaterem oltára is néhai anyósom étkezőgarnitúrájának az eleme.








Valójában soha nem szerettem volna jógaházat, de a helyszínbe beleszeretve minden támogatást megadott az élet, hogy létrejöjjön. Megvártuk a pillanatot és áramoltunk a lehetőségekkel amíg mindig kedvezővé váltak és megengedhettük magunknak minden erőltetés nélkül. A szinkronitások, a csodák mindig jelezték, hogy jó úton járunk. Az utolsó csoda az volt, hogy miután eldöntöttük, hogy felavatjuk a házat először próbáltam dönteni, hogy egyáltalán milyen legyen az avató. Ősszel elmentem a szentendrei piacra és véletlenül összefutottam Tyaag-al, akitől az elmúlt 12 évben nagyon sok segítséget kaptam, hogy megtanulhassam a mantra éneklést. Ott mindjárt megbeszéltük a részleteket, hogy egy szép tavaszi napon, mikor már meleg lesz megtartjuk az avatót és ő szívesen támogat és segít mindenben, ahogy eddig is tette. 


Közeledett a tavasz és megnéztem, hogy milyen védikus szertartást tartanak házavatáskor. A védikus életmódot, filozófiát élem a mindennapjaimban és ez természetes volt, hogy ilyen szertartást szeretnék. Némi kattintgatás után azonnal arra a honlapra kerültem, ahol Tyaag  segítsége után folytattam a mantraéneklési tanulmányaimat. A Himalájai Védikus Alapítvány végez ilyen szertartásokat. Bhagirathi aki tanított eljött megnézni a helyszínt pont azon a napon és órákban, ami a védikus asztrológia szerint a legalkalmasabb házavatásra és megbeszéltük a részleteket elindítottuk a házavató folyamatot. (A Himalájai Védikus Alapítvány Rishikesben a jóga fővárosában pont a Sivánanda Asram szomszédságában található.)


 Ajánlotta, hogy tegyek a kerítés hátsó részére színes zászlókat a védelemért. Mindent beszereztem amit megbeszéltünk, egyedül a színes zászlócskákat hagytam ki, gondoltam nem olyan fontos, mivel beszerezni sem egyszerű inkább elengedtem. Hiába gondoltam így, mert  az élet bemutatta, hogy fontosak a zászlók. Egy kozmetikai vendégem anélkül, hogy tudott volna az egészről meghozta ajándékba Írországból, ahova egy buddhista asramba önkéntesnek ment 3 hétre. Ilyenkor érzem azt, hogy az utamon vagyok, amikor valamiről lemondok, vagy nem akarom és mégis megteremtődik, minden erőfeszítés nélkül. Aminek lenni kell az úgy is lesz, aminek meg nem kell lenni azt hiába erőltetjük úgy sem lesz. Ezt mondja a híres advaita mester is Ramana Maharshi, aminek meg kell történni bármit teszünk nem tudjuk elkerülni, aminek pedig nem kell megtörténni bármit teszünk úgy sem fog megtörténni. Ezért kár agyalnunk, legjobb megoldás a CSEND. Az első programunk pont egy csend nap volt, amit a jövőben is tervezek többször a jógaházikóban.

   


A védikus Griha Pravesh házszentelő szertartás nekem is ugyanolyan újdonság volt mint a 
résztvevőknek, de láttam az interneten, hogy minden komolyabb indiai asramban ilyet tartanak, így örültem, hogy a közelemben van olyan aki ezt a hagyományokat megtartva végzi, habár ez az épület nem egy asram, hanem ahogy Bhagirathi mondta egy kutír. A kutír jelentése kis kunyhó, házikó. A jógik, azaz a jógát gyakorlók ide vonulnak félre és itt gyakorolnak, jógáznak.



A szertartás részeként minden résztvevő kapott egy védelmező karkötőt piros és sárga színben.
Ezt addig kell viselni amíg szétfoszlik, majd a természetbe kell eldobni, hogy visszaépüljön. A piros segít távol tartani minden negatív energiát a sárga a tanítványság, az életöröm színe. Egy bindu került a résztvevők homlokára, ami a tiszta tudat felé vezet. 







Felajánlottunk gyümölcsöt, virágokat, rizst a tűzben és megáldottuk a földet.





 


A védelmet szimbolizáló szanszkrit jelképek is felkerültek a bejárati ajtóra, a kezem lenyomatával együtt. Három citrom körzésével kivezettük a negatív energiákat a házból és a kókuszdió széttörése az egó megtörését jelképezte.








A házban az oltáron lévő mesterek, istenségek is ünnepi díszbe öltöztek és felajánlásokat tettünk feléjük. Ganésa a minden kezdetet támogató és védelmező energiát hordozó istenség, Laksmi a szerencse és gazdagság istennője és Szaraszvatí a bölcsesség és tudás istennője, Siva a minden negatívat eltávolító, megtisztító.

A srí yantra az emberiség legrégebbi és legerősebb hatású geometriai szimbóluma és évezredek óta használják a jószerencse, gazdagság és egészség elérése érdekében, kedvezően segíti a meditációt is. Patandzsali a jóga istensége, akinek nevéhez fűződik a jógairodalom első írásos emléke szintén az oltáron található és a szertartás részeként feléjük fordulva kértük, hogy a belső utunkon támogassanak, az emberi élet feladata a lélek nemesítése, emberi létformánk kivirágoztatása, a szépség és a csoda megélése felé.

Chandrika és Dórika

A szertartás után teáztunk és elfogyasztottuk a Sivánanda tallért, amit minden jógaünnep alkalmával elkészítek, majd kirtant azaz mantrákat énekeltünk, köztük a mester kedvenc dalát is magyarul és végezetül felolvastam Svami Sivánanda szeretetről szóló tanítását.


Örök hálám Omkárának aki elhozta a Sivánanda tradíciót Magyarországra és Tyaagnak aki évekig támogatott a szeretet jógájának útján majd Bhagirathinak, aki megtanított harmóniummal mantrákat énekelni, ráérezve a gyengeségeimre és testreszabva minden énekhangot. Habár igaz, hogy a mantrák éneklésénél nem az énekhang számít, hanem az odaadás a szeretet. Ez a 12 éves folyamat amióta őket ismerem az amióta tényleg jógázom. 

Ahogy a mester mondja, akit pont az idén június 1-én 100 éve avattak szerzetessé és kapta a Svami Sivánanda nevet: Lelkek vagyunk mindannyian a fejlődés különböző állomásain.

Szeretet, ha mindenkiben a lelket az isteni erőt látjuk elsődlegesen és ezért mindenki felé elfogadással, türelemmel, figyelemmel, tiszta tudattal fordulunk. Azt szeretném, hogy ebben a kis kutírban mindenki megnyugodjon, megtapasztalja a békét és lélekkel töltődjön, legyen a béke a szeretet, a tiszta tudat szigete Szentendre szívében (közepén) a Csicserkó domb tetején. Áradjon a csend ereje mindenfelé. 

(Véletlenül? A ház falán a madárkép Aljezúrból került ide, arról az útról ami Ganga Mira háza felé vezet, aki Papaji advaita mester felesége volt és satsangokat tart. Mi is pénteken esténként mantrákkal meditálunk és Svami Sivánanda tanításait hallgatjuk meg.) 


Nyári óráink a Csicserkó Jógaházban.

Június 20 csütörtök 19.30-20.30 Nyári napforduló hangfürdő ( a forduló ezen a napon 20.51-kor teljesedik be.)

Kolleganőimmel

Június 21 péntek a Jóga Világnapon 19.00-20.00 Meditáció mantraénekléssel. Svami Sivananda tanítása a jógáról. (Díjtalan program)

Július 21 vasárnap 18.00-19.30 Guru Purnima ( a Guruk, tanítók ünnepe-mantrameditáció és Sivánanda tanítása a gurukról,díjtalan)

Minden hétfő este 19.30-21.00 gerincjóga 

Csütörtök 19.30-20.30 PowerUpilates a jóga áramló ászanáival. (Györgyivel)

A programokra bejelentkezést kérünk! Szeretettel várunk. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A boldogság kék madara

Bhagavad Gítá a Legfelsőbb éneke