Diwalival a fény ünneppel való találkozásom
![]() |
Thai Diwalin 2010 |
hogy pont 11 éve Thaiföldön voltam először fények ünnepén és akkor még nem hallottam előtte erről, de a thaiokkal megünnepeltük és milliónyi lampiont eregettünk az ég felé, a Mekong folyón is úsztatták a mécsesek ezreit.

Azóta persze én is megünneplem mantra énekléssel, meditációval, virágokkal, gyertyákkal. Sőt azt tervezem a jövőben, hogy körtáncolni is fogunk és a kívánságainkat is megfogalmazzuk. Ez az 5 napos ünnep a vidámságról is szól.
Első nap felkészülnek, kitakarítják lakásaikat, tisztulnak. Laksmi a szerencse és gazdagság istennője ezen a napon született, földi megtestesülései a háziasszonyok, ezért megajándékozzák a háziasszonyokat, Laksmit ünneplik, mert sok dolga van a konyhában, a ház takarításában.
második nap szépítkeznek, beolajozzák testüket, új ruhákat öltenek, szépülnek, Narakasur királyt, aki pusztulást hozott Krisna legyőzte, tehát megtisztulnak, fürdenek. Az ilyenkor gyújtott lámpások távol tartják a halált.
harmadik nap van a főünnep, amikor Ráma király 14 év után hazatért száműzetéséből, és Sitával feleségével bevonult Ayodhyába. Milliónyi mécsessel köszöntötték őket, hogy hazataláljanak. Ráma a tökéletes férfi, akinek szinte 20 jó tulajdonsága van és a nevét énekelve mi is megtisztulunk. Sita a szerencse és a gazdagság istennőjének Laksminak a földi megtestesülése és ezen ünnep alkalmával Laksmihoz is imádkoznak a gazdagságért. A hagyomány szerint a sok-sok lámpás fénye bevonzza a jó szerencsét. Ahol fény van ott a gazdagság is megjelenik, természetesen lelki értelemben is. Sok-sok mécsest gyújtanak, kinyitják ablakaikat és fényszertartást végeznek, oltárt emelnek Laksminak.
Bali ( jelentése: felajánlás szanszkritul) király a Védák tudását akarta megsemmisíteni, de volt egy jó tulajdonsága is önzetlenül tudott adni. Ő az adományok királya is és ezért megajándékozzák egymást az emberek, adományoznak, mert Bali megkapta a tudás lámpáját Visnutól (akinek egyik földi megtestesülése Ráma) és egy évben egyszer ezen a napon visszatérhet, hogy bölcsességet, fényt hozzon a földre.
negyedik nap folytatódik az ünnep, Új év napján istenségeiket öltöztetik, díszítik és az ünnepi ételek mellett sok édességet is fogyasztanak mielőtt oltáraikon felajánlották a legfelsőbbnek. Az oltárokon hegyeket építenek az édességekből, ezért "ételhegynek" is nevezik ezt a napot. (Ezen a napon egy királyukat Vikramadityát koronázták)
ötödik nap pedig a fiú testvérek meglátogatják lány testvéreiket, tehát rokon látogatás történik. Ezen a napon ünneplik a Hold születését, ami a nőiség örök jelképe, ezért mennek a lány testvérekhez tiszteletüket kifejezni. A védikus kultúrában nagyon fontos a női minőség ünnepe, tudják, hogy a nő tisztelete nélkül nincs gazdagság és szerencse. Piros fonálból karkötőket kötnek egymás csuklójára.
Srí Lanka 2014 |
A hagyomány szerint Rámának 21 napjába telt, mire visszatért Sri Lankáról, ahol legyőzte Ravanna démonistent és kiszabadította hitvesét Sitát,hogy megmentse a Földet. Sri Lanka és Ayodhya közötti útvonal a Googl Maaps szerint gyalogosan a teljes utazási idő 494 óra, ami pontosan 21 nap. Sri Lankán járva úton útfélen, de sok helyen találkoztunk Ráma és Sita történetével.
![]() |
Forma Stúdió 2021 |
helye. Takarítás, hála, szépítkezés, ünneplés és társasági élet. Az ünnep szimbolikája, hogy a fény győzedelmeskedjen a sötétség felett. Emberi életünk legfőbb törekvése. Mindenesetre minden ünnepet szeretek, ami a fényt, a tisztulást, a megújulást élteti.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése